Vesmírný poutník Jiří Vydra
aneb Jak jsme zlobil svět

Antonín Lelkeš, Luboš Kolafa
Vesmírný poutník Jiří Vydra

  • formát: 200 x 200 mm
  • rozsah: 96 stran
  • vazba: brožovaná:datum vydání: 2008

Kniha rekapituluje život sochaře a malíře Jiřího Vydry ze Svaté u Berouna i jeho cestu a vztah k výtvarnému umění. Kniha vychází ve spolupráci s berounským grafickým studiem a nakladatelstvím Machart. Kromě velkého množství reprodukcí tento sborník obsahuje pohled řady autorů na osobnost a dílo Jiřího Vydry i autentické vzpomínky výtvarníka - od romantického dětství, přes životní nástrahy, bouře a tlaky minulých desetiletí - až po aktuální současnost ilustrovanou autorovým přístupem k osudům dětských pacientů motolské onkologie...

 

 

Rozhovor s Jiřím Vydrou

"Budu zase malovat u Berounky"

Na Svaté je jeho chalupa - plná obrazů a soch. Před chalupou kameny skrývající tajemství budoucích skulptur... Jiří Vydra si nasadil svůj oblíbený klobouk a přijal nás s úsměvem.

Jiří, jak ses vlastně dostal na Svatou?

"Narodil jsem se ve Vašírově u Lán, ale asi od čtyř let jsem žil u své babičky tady na Svaté. Tady je můj domov. O mém dětství a životě se dočtete v knize Vesmírný poutník, která právě vychází."

Kdy poprvé jsi začal s výtvarnou tvorbou?

"Už jako kluk jsem měl rád kameny. S kamarádem jsme si v nich představovali třeba postavy, koně a jiné. Asi ve čtrnácti letech jsem začínal pracovat se dřevem. Nejprve vznikaly ovečky, kozel - prostě to, co jsem viděl kolem sebe. Pracoval jsem jako samouk. Tatínek ze mne chtěl mít strojvůdce. A tak jsem jezdil s mašinou a vnímal krajinu kolem trati a oblíbil si ji. A pořád jsem si kreslil - kresba je důležitá. Kreslil jsem třeba i po hospodách - lidi, sousedy, štamgasty... Za něco k jídlu a za pivo. Škoda, že se ty kresby nezachovaly. Snad jsou někde u estébáků, kteří mi je zabavili při výsleších a prohlídkách."

Kdy jsi jezdil na té lokomotivě?

"To byla zvláštní a drsná 50. a 60. léta. Někdy od roku 1965 pak mou prací bylo najíždění vysokotlakých kotlů. Cestoval jsem po celé republice. No a v 70. letech už začaly opletačky s StB..."

Kdy a kde jsi prvně vystavoval?

"To bylo v Kulturním domě Králodvorských železáren v roce 1976. Vystavoval jsem obrazy - tempery, oleje. Sochy přišly až později. Náš Kruh přátel výtvarného umění vedl Miroslav Hořický, chodil jsem ke Karlu Patákovi, seznámil jsem se s dr. Jaroslavem Hlaváčkem..."

A jaká byla tvoje cesta k sochám?

"Na jejím začátku byly ty kameny z dětství; představy s nimi spojené se mi Lelkešvracely. Hodně mi pak dala Keramická škola v Bechyni a hlavně sochař Miroslav Pangrác. (Toho vidíme na všech vernisážích Vydrových výstav. - pozn. autora) Všechno dělám ručně. Pracuji s kamenem, dřevem, sklem i s kovem."

Před několika lety jsem viděl venku u tvého domu tři velké sochy, jednou z nich byla hlava Beethovena. Ta a některé tvé obrazy svědčí o tvém silném vztahu k hudbě...

"Ano, hudbu mám rád. Dokonce jsem hrával na housle a na pozoun."

Jeroným Colloredo-Mansfeld o tvé tvorbě napsal: "Obdivuhodné umělecké dílo širokého záběru..." Je skutečně neuvěřitelné, kolik toho stihneš, kolik zvládáš technik a žánrů. Ale neoddělitelnou součástí tvých aktivit je i pomoc nemocným a postiženým dětem.

"Začal jsem s tím na zámku Leontýn. Viděl jsem ty děti a tam to začalo. Pak se množila onemocnění rakovinou, začal jsem malovat s onkologicky nemocnými dětmi. Musím dělat všechno, abych je rozveselil. Už na mne vždycky čekají a těšíme se na společnou práci. Píšou mi dopisy: Milý strejdo, přijeď..."

Ale nedávno i tebe zastihla nemoc...

"Srdce. Myslel jsem, že umřu. Operace srdce. Být či nebýt?"

Jaký to byl pocit, když ses po operaci probudil?

"Je to něco úžasného. Děkuju za to Bohu a lékařům. Jako bych začal znova. První, co mě napadlo: Budu zase malovat u Berounky."

Děkuji ti za rozhovor a jsem moc rád, že tě zase vidíme jezdit na kole a v plné síle uprostřed práce.

Zdeněk Zůna


číst více

Autoři knihy

Podobné knihy

Berounští výtvarníci


Kameel Machart
Petra Hollerová

BEROUN

deset zastavení na procházce královským městem
Jan Velíšek
Vladimír Kasl
Jiří Semrád
Zdeněk Zůna

Architektura Jana Blažeje Santiniho-Aichla

na severním Plzeňsku
Irena Bukačová